m n. p. m. W regionie Hidżaz, usytuowanym nad Morzem Czerwonym, znajdują się m. in. święte miasta islamu Mekka i Medyna oraz miasto Dżudda. Ludność: Ludność Arabii Saudyjskiej liczy 34, 2 mln osób, w tym ok. 13 mln cudzoziemców (38, 3%)). Ponad 75% ludności przypada na ośrodki miejskie. Stolica – Rijad (ok. 6 mln. zarejestrowanych mieszkańców), jak i główne miasto portowe Dżudda (2, 5 mln. mieszkańców). Oprócz rdzennych mieszkańców Półwyspu Arabskiego, kraj zamieszkuje znaczna liczba zagranicznych pracowników z Azji i Afryki oraz obywatele państw zachodnich, w tym grupa Polaków (ok.
Kolejnym filarem gospodarki saudyjskiej stać się ma sektor górnictwa bogactw mineralnych, reprezentowany przez państwowe przedsiębiorstwo Saudi Arabian Mining Company. W jego skład wchodzą 4 oddziały zajmujące się realizacją projektów o łącznej wartości ok. 7 mld USD. Duży nacisk kładziony jest ostatnio na rozwój sektora turystyki (rozumianej jako turystyka pielgrzymkowa, islamska). MFW wskazuje na konieczność przeprowadzenia reform w kierunku przesunięcia wzrostu z sektora publicznego na prywatny i powodujące większą dywersyfikację na rzecz sektorów nienaftowych. Ważne są też działania na rynku pracy w celu zwiększenie zatrudnienia w tej gałęzi, szczególnie wobec rosnącej populacji osób w wieku produkcyjnym. Utrzymywało się też wysokie bezrobocie wśród Saudyjczyków powyżej 15 roku – 14, 9%.
W razie zatrudnienia nadal, choć coraz rzadziej, stosowana jest praktyka zatrzymywania paszportów w depozycie u pracodawcy. Cudzoziemców, którzy pragną opuścić Arabię Saudyjską, a mają status rezydenta (długoterminowa wiza pobytowa), obowiązują wizy wyjazdowe lub wyjazdowo-powrotne. Do ich uzyskania wymagana jest zgoda sponsora. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, posiadania określonych środków finansowych na każdy dzień pobytu ani indywidualnego ubezpieczenia (w które należy się jednak zaopatrzyć we własnym interesie).
Wzajemne kontakty w sferze gospodarczej W ostatnich latach notujemy rosnące zainteresowanie nawiązaniem kontaktów i podjęciem bezpośredniej współpracy gospodarczej i handlowej ze strony polskich i saudyjskich podmiotów gospodarczych. Przejawem tego były misje handlowe do Arabii Saudyjskiej i do Polski organizowane przez obie strony. Szereg polskich firm wykazuje zainteresowanie regularnym uczestnictwem w targach i wystawach międzynarodowych w Rijadzie i Dżuddzie.
Uzyskanie wizy na granicy nie jest możliwe. Nie wydaje się wiz lotniskowych, ani uprawniających do wyjścia z portu morskiego. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego przekroczenia granicy. Wydawane są generalnie wizy: biznesowe (na podstawie zaproszeń saudyjskich firm bądź izb handlu i przemysłu, przy obowiązkowym potwierdzeniu przez ministerstwo handlu i inwestycji), w celu odwiedzin (dla najbliższych krewnych), tranzytowe oraz religijne (pielgrzymki – Hadż i Umrah), w których przypadku przyjazd łączy się z przestrzeganiem odrębnie określonej procedury. W marcu 2019 r.
za zadanie nadzór nad wdrażaniem w AS międzynarodowych standardów w zakresie praw człowieka oraz dialog z organizacjami międzynarodowymi. Struktura administracji gospodarczej W skład rządu AS wchodzą następujące ministerstwa gospodarcze (od 7. 5. 16 r. ): finansów; gospodarki i planowania; handlu i inwestycji; energii, przemysłu i zasobów mineralnych; środowiska, wody i rolnictwa; ministerstwo pracy i rozwoju socjalnego; rozwoju regionów miejskich i wiejskich; komunikacji i technologii informatycznej; transportu. Głównym państwowym organem gospodarczym jest Najwyższa Rada Ekonomiczna (Supreme Economic Council - SEC), wdrażająca program reform ekonomicznych. Na prawach urzędów centralnych działają ponadto następujące agendy rządowe: Saudyjska Agencja Monetarna - odpowiednik banku centralnego (Saudi Arabian Monetary Agency - SAMA); Saudyjska Generalna Agencja Inwestycji (Saudi Arabian General Investment Authority - SAGIA); Agencja Rynku Kapitałowego (Capital Market Authority - CMA).
McDonald's - Strona główna - Menu, ceny i recenzje
rozpoczęto procedurę wydawania wiz elektronicznych 24-godzinnych na wydarzenia kulturalne odbywające się w Królestwie. Od września 2019 wprowadzono wizy turystyczne, które można składać aplikując online na stronach https://visa. mofa. gov. sa/ oraz https://scth. sa/en/. Wizę turystyczną można uzyskać także po przylocie na lotnisku w Arabii Saudyjskiej jednak zaleca się uzyskać ją jeszcze przed wylotem. W związku z pandemią COVID-19 zawieszono ruch turystyczny co najmniej do 17 maja br. Saudyjskie MSZ uruchomiło elektroniczny system wizowy (dostępny na stronie: www.
wiercenia), budowa obiektów wydobywczych, linii przesyłowych i dystrybucyjnych. Ciekawym potencjalnie sektorem jest sektor rolno-spożywczy. W kontekście polityki bezpieczeństwa żywnościowego, władze saudyjskie wykupują lub dzierżawią grunty prowadząc uprawy interesujących je zbóż i wysyłając gros do królestwa, a pozostałą część sprzedając na rynku lokalnym. Obiektem zainteresowania jest również sektor produkcji artykułów spożywczych. Przedmiotem zainteresowania Saudyjczyków jest również rynek nieruchomości w Polsce. Współpraca inwestycyjna Próby utworzenia wspólnych przedsiębiorstw polsko-saudyjskich doprowadziły do inwestycji produkcyjnych w Polsce holdingów: "Zamil Steel" (zakład produkcji konstrukcji stalowych) i "Saudi Amiantit" (zakład produkcji zbiorników i rur z laminatów poliestrowych i włókna szklanego) oraz otwarcia biura handlowego koncernu petrochemicznego SABIC, który rozpoczął budowę regionalnego centrum logistycznego w Polsce.
Na import Arabii Saudyjskiej składają się przede wszystkim: maszyny, urządzenia mechaniczne i sprzęt elektryczny (20% całkowitego importu), sprzęt transportowy i jego części (17, 3%), chemikalia i produkty pokrewne (9, 6%), metale (8, 9%), tekstylia (5, 4%) oraz produkty warzywne (5, 3%). Członkostwo w organizacjach międzynarodowych ONZ, Liga Arabska (AL), Światowa Organizacja Handlu (WTO), Panarabska Strefa Wolnego Handlu (GAFTA), Rada Współpracy Państw Zatoki (GCC), Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), Organizacja Arabskich Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC), Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA), Bank Światowy (WB), Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD), Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF), Islamski Bank Rozwoju (IDB), G20 (jako jedyny kraj arabski; przewodnictwo w organizacji w 2020 r.
kosmetyki (zwł. perfumy i wody toaletowe), szkło budowlane i dekoracyjne, panele, płytki ceramiczne, włókna syntetyczne, opony samochodowe; Towary i usługi sektora zdrowia: leki, kosmetyki, aparatura badawczo-naukowa, wyposażenie szpitali (w tym sal operacyjnych) i gabinetów lekarskich, usługi z zakresu tzw. turystyki zdrowotnej, rehabilitacji, rekonwalescencji, operacji medycznych; Wyroby przemysłu drzewno-papierniczego: meble biurowe, szpitalne, hotelowe i domowe, materiały i stolarka budowlana, ścier drzewny, papier (opakowaniowy, gazetowy) i tektura, artykuły higieniczne z papieru; Przemysł metalurgiczny: dostawy metali i wyrobów z metali nieszlachetnych, wyrobów z metali kolorowych, zwłaszcza miedzi, konstrukcji przemysłowych (kątowniki, profile, rury itp.
ملف:Provinces of Saudi Arabia.svg - ويكيبيديا
(w styczniu 2005 r. Computerland S. A. poinformował o rezygnacji z działalności przed zakończeniem procedury rejestracyjnej); Polimex Arabia Ltd utworzona przez Polimex Mostostal Siedlce S. oraz przedsiębiorców saudyjskich; Biatel Arabi (z udziałem Biatel S. i saudyjskiej Almashrik Co. ) działająca w branży telekomunikacji i IT; Elektrobudowa Konin z saudyjską firmą Al-Alamiyah; PW Elektronika z firmą saudyjską Batterjee. Istnieje możliwość zainteresowania inwestorów saudyjskich udziałem kapitałowym w planowanych inwestycjach sektora naftowo-gazowego w Polsce. obejmować inwestycje w obiekty przerobu i dystrybucji produktów ropy naftowej i gazu naturalnego oraz usługi w zakresie poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego (m. wiercenia), budowę obiektów wydobywczych, linii przesyłowych i dystrybucyjnych.
Możliwości rozwoju polskiego eksportu do Arabii Saudyjskiej Statystyka wymiany gospodarczej między RP i AS wskazuje, że najbardziej obiecującymi sektorami potencjalnej współpracy mogą być: Sektor rolno-spożywczy: dostawy produktów mleczarskich, mięsa i wyrobów mięsnych (drobiowych i wołowych), przetworów warzywnych, świeżych i mrożonych owoców, soków i koncentratów owocowych, wyrobów piekarniczych i cukierniczych, w tym czekoladowych, a ponadto transfer technologii przetwórstwa żywności, maszyn i urządzeń dla małych zakładów produkcyjnych, m. piekarniczych i cukierniczych oraz tworzenie joint ventures w tej dziedzinie w AS; Produkty chemiczne, tworzywa sztuczne, wyroby gumowe i szklane, ceramika: m.
Głównym produktem eksportowym była ropa naftowa (80% dochodów eksportowych). Firma Saudi Aramco jest największą na świecie firmą produkującą i eksportującą ropę naftową. Głównymi partnerami eksportowymi są: Chiny (20%), Indie (11%), Japonia (10, 8%), Republika Korei (8, 6%), USA (5, 4%), Singapur (3, 4%), Tajwan (3%) i Francja (3%). Import towarów do Arabii Saudyjskiej w 2020 r. wyniósł 133 mld USD (spadek o 11 mld USD w porównaniu z 2019 r. ). Głównymi dostawcami towarów były Chiny (17, 8%), Zjednoczone Emiraty Arabskie (12, 1%), USA (9%), Niemcy (4, 8%), Japonia (4, 4%) i Indie (4, 28%).
W calym tym czasie procedowanie wszelkich spraw trwa znacznie dłużej niż zwykle. Infrastruktura transportowa Lotniska międzynarodowe znajdują się w Rijadzie, Dżuddzie, Dammamie i Medynie; główne porty morskie: Dżudda (M. Czerwone) i Dammam (Zatoka Arabska); linia kolejowa z Rijadu do Dammamu (w budowie połączenie kolejowe Dżudda-Rijad), szybka kolej Mekka-Medyna; dobrze rozwinięta sieć dróg samochodowych i autostrad; drogowe przejścia graniczne z Jordanią, Irakiem, Kuwejtem, Bahrajnem, Katarem Omanem, ZEA i Jemenem. Obowiązek wizowy Obywatele RP są obowiązani do uzyskania wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu. Ambasada Arabii Saudyjskiej w Warszawie udziela wiz na podstawie decyzji swoich władz lub zaproszenia saudyjskiej instytucji czy firmy, która sponsoruje przyjazd. Każdy przyjeżdżający (poza osobami posługującymi się wizami turystycznymi – patrz poniżej) musi w zasadzie mieć miejscowego sponsora, który ponosi za niego pełną odpowiedzialność, przy czym w roli tej nie mogą występować placówki dyplomatyczne i konsularne.
Ok. 70% saudyjskiej siły roboczej zatrudnione jest w sektorze rządowym. Rynek pracy nie jest w stanie wchłaniać wszystkich młodych, którzy pojawili się na rynku pracy, zwłaszcza kobiet (30, 2% Saudyjek jest bezrobotnych). W ramach działań reformatorskich większemu przyciąganiu kapitału międzynarodowego służyło od dawna oczekiwane otwarcie na inwestycje zagraniczne giełdy saudyjskiej w połowie czerwca 2015 r.
Arabia Saudyjska - Polska w Arabii Saudyjskiej - Portal Gov