Wzajemne kontakty w sferze gospodarczej W ostatnich latach notujemy rosnące zainteresowanie nawiązaniem kontaktów i podjęciem bezpośredniej współpracy gospodarczej i handlowej ze strony polskich i saudyjskich podmiotów gospodarczych. Przejawem tego były misje handlowe do Arabii Saudyjskiej i do Polski organizowane przez obie strony. Szereg polskich firm wykazuje zainteresowanie regularnym uczestnictwem w targach i wystawach międzynarodowych w Rijadzie i Dżuddzie. Możliwości rozwoju polskiego eksportu do Arabii Saudyjskiej Statystyka wymiany gospodarczej między RP i AS wskazuje, że najbardziej obiecującymi sektorami potencjalnej współpracy mogą być: Sektor rolno-spożywczy: dostawy produktów mleczarskich, mięsa i wyrobów mięsnych (drobiowych i wołowych), przetworów warzywnych, świeżych i mrożonych owoców, soków i koncentratów owocowych, wyrobów piekarniczych i cukierniczych, w tym czekoladowych, a ponadto transfer technologii przetwórstwa żywności, maszyn i urządzeń dla małych zakładów produkcyjnych, m.
A. poinformował o rezygnacji z działalności przed zakończeniem procedury rejestracyjnej); Polimex Arabia Ltd utworzona przez Polimex Mostostal Siedlce S. oraz przedsiębiorców saudyjskich; Biatel Arabi (z udziałem Biatel S. i saudyjskiej Almashrik Co. ) działająca w branży telekomunikacji i IT; Elektrobudowa Konin z saudyjską firmą Al-Alamiyah; PW Elektronika z firmą saudyjską Batterjee. Istnieje możliwość zainteresowania inwestorów saudyjskich udziałem kapitałowym w planowanych inwestycjach sektora naftowo-gazowego w Polsce. obejmować inwestycje w obiekty przerobu i dystrybucji produktów ropy naftowej i gazu naturalnego oraz usługi w zakresie poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego (m. wiercenia), budowę obiektów wydobywczych, linii przesyłowych i dystrybucyjnych.
piekarniczych i cukierniczych oraz tworzenie joint ventures w tej dziedzinie w AS; Produkty chemiczne, tworzywa sztuczne, wyroby gumowe i szklane, ceramika: m. kosmetyki (zwł. perfumy i wody toaletowe), szkło budowlane i dekoracyjne, panele, płytki ceramiczne, włókna syntetyczne, opony samochodowe; Towary i usługi sektora zdrowia: leki, kosmetyki, aparatura badawczo-naukowa, wyposażenie szpitali (w tym sal operacyjnych) i gabinetów lekarskich, usługi z zakresu tzw. turystyki zdrowotnej, rehabilitacji, rekonwalescencji, operacji medycznych; Wyroby przemysłu drzewno-papierniczego: meble biurowe, szpitalne, hotelowe i domowe, materiały i stolarka budowlana, ścier drzewny, papier (opakowaniowy, gazetowy) i tektura, artykuły higieniczne z papieru; Przemysł metalurgiczny: dostawy metali i wyrobów z metali nieszlachetnych, wyrobów z metali kolorowych, zwłaszcza miedzi, konstrukcji przemysłowych (kątowniki, profile, rury itp.
mofa. gov. sa/ oraz https://scth. sa/en/. Wizę turystyczną można uzyskać także po przylocie na lotnisku w Arabii Saudyjskiej jednak zaleca się uzyskać ją jeszcze przed wylotem. W związku z pandemią COVID-19 zawieszono ruch turystyczny co najmniej do 17 maja br. Saudyjskie MSZ uruchomiło elektroniczny system wizowy (dostępny na stronie: www. sa), za którego pośrednictwem można uzyskać w trybie on-line numer referencyjny przyśpieszający uzyskanie wizy w placówkach dyplomatycznych Arabii Saudyjskiej. Na szczególne preferencje wizowe mogą liczyć właściciele firm planujących inwestycje na terenie tego kraju (możliwość otrzymania długoterminowej - 12 miesięcznej - wizy biznesowej). Na podstawie wizy biznesowej można poruszać się po ogólnodostępnych miejscach w kraju.
Obiektem zainteresowania jest również sektor produkcji artykułów spożywczych. Przedmiotem zainteresowania Saudyjczyków jest również rynek nieruchomości w Polsce. Współpraca inwestycyjna Próby utworzenia wspólnych przedsiębiorstw polsko-saudyjskich doprowadziły do inwestycji produkcyjnych w Polsce holdingów: "Zamil Steel" (zakład produkcji konstrukcji stalowych) i "Saudi Amiantit" (zakład produkcji zbiorników i rur z laminatów poliestrowych i włókna szklanego) oraz otwarcia biura handlowego koncernu petrochemicznego SABIC, który rozpoczął budowę regionalnego centrum logistycznego w Polsce. Istnieje też szereg inwestycji prywatnych saudyjskich biznesmenów w polskim sektorze nieruchomości.
Współpraca taka wymaga od potencjalnych polskich kooperantów poddania się procedurom certyfikacyjnym wymaganym zarówno przez Saudi Aramco, jak i inne znaczące firmy saudyjskie (niezbędny wymóg udziału w przetargach i umieszczenia na liście dostawców). obejmować m. inwestycje w obiekty przerobu i dystrybucji produktów ropy naftowej i gazu naturalnego oraz usługi w zakresie poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego (m. wiercenia), budowa obiektów wydobywczych, linii przesyłowych i dystrybucyjnych. Ciekawym potencjalnie sektorem jest sektor rolno-spożywczy. W kontekście polityki bezpieczeństwa żywnościowego, władze saudyjskie wykupują lub dzierżawią grunty prowadząc uprawy interesujących je zbóż i wysyłając gros do królestwa, a pozostałą część sprzedając na rynku lokalnym.
Władza ustawodawcza i wykonawcza Władza wykonawcza i ustawodawcza spoczywa w rękach króla Salmana bin Abdulaziza Al Sauda i Rady Ministrów. Wszyscy ministrowie oraz szefowie agend rządowych są odpowiedzialni przed królem i powoływani na 4 letnią kadencję (z możliwością ponownego powołania). Zgodnie z “Ustawą zasadniczą” nadaną przez króla Fahda w 1993 r. i regulującą podstawowe zasady ustrojowe państwa, “konstytucją” i najważniejszym źródłem prawa w AS jest Koran i Sunna (uznane przekazy dotyczące życia proroka Mahometa).
20%). Oficjalna stopa bezrobocia to 8, 5%. Handel zagraniczny, bilans handlowy Eksport w 2020 r. wyniósł 168 mld USD (spadek o 83 mld USD w porównaniu z 2019 r. przede wszystkim z powodu spadku cen węglowodorów). Głównym produktem eksportowym była ropa naftowa (80% dochodów eksportowych). Firma Saudi Aramco jest największą na świecie firmą produkującą i eksportującą ropę naftową. Głównymi partnerami eksportowymi są: Chiny (20%), Indie (11%), Japonia (10, 8%), Republika Korei (8, 6%), USA (5, 4%), Singapur (3, 4%), Tajwan (3%) i Francja (3%).
28% PKB całego świata arabskiego), dysponującym znacznymi zasobami kapitałowymi (nakłady inwestycyjne) i największym w regionie potencjałem importowym. W ostatnich latach była (z uwzględnieniem re-eksportu) największym finalnym odbiorcą polskiego eksportu w gronie państw członkowskich Rady Współpracy Państw Zatoki oraz strategicznie ważnym partnerem gospodarczym Polski w regionie. Dane tabelaryczne dot. handlu zagranicznego Polski z Arabią Saudyjską w latach 2017-2020: Eksport (wg danych Insigos): Rok Eksport w mln USD 2017 651, 52 2018 848, 99 2019 782, 23 2020 1118, 79 Import (wg danych Insigos): Import w mln USD 801, 76 1238, 49 1932, 38 1282, 67 Istnieje możliwość zainteresowania inwestorów saudyjskich udziałem kapitałowym w planowanych inwestycjach sektora naftowo-gazowego w Polsce.
Niestety, w statystykach dot. inwestycji zagranicznych nie uwzględnia się inwestycji kapitałowych niższych od 1 mln USD oraz pośrednich inwestycji saudyjskich dokonanych za pośrednictwem funduszy międzynarodowych. Dotychczas tworzone spółki polsko-saudyjskie na terytorium AS: Gosaibi Group – Computerland Ltd. (w styczniu 2005 r. Computerland S.
Polska – Arabia Saudyjska, Tunezja – Australia, Francja
ملف:Provinces of Saudi Arabia.svg - ويكيبيديا